علت شوره سر و روش‌های درمان شوره

علت شوره سر

این ناراحتی پوستی به دلیل حضور یک نوع قارچ هم‌زیست در سطح پوست و رشد و تکثیر بیش از حد آن بروز پیدا می‌کند.  در افرادی که جنس چربی از نظر PH و نوع اسیدهای چرب فرم خاصی باشد با افزایش جمعیت این قارچ هم‌زیست، شوره اتفاق می‌افتد.

تشدید شوره منجر به بیماری درماتیت سبورئیک می‌شود؛ این ناراحتی پوستی با علائمی مانند تحریک، قرمزی، التهاب و خارش پوست همراه است.

بیماری درماتیت سبورئیک

این بیماری در افراد پس از سن بلوغ رخ می‌دهد؛ زیرا غدد چربی به واسطه هورمون‌های جنسی فعال می‌شوند و ترشحات این غدد زمینه را برای رشد و تکثیر قارچ هم‌زیست روی سطح پوست سر مساعد می‌کند. سرما سبب تشدید جمعیت قارچ می‌شود. همچنین طبق مطالعات صورت گرفته استرس شدت شوره را افزایش می‌دهد.

درمان شوره سر

اولین گام برای درمان شوره سر افزایش دفعات شستشو است. شستشو سبب کاهش چربی و جمعیت قارچ هم‌زیست روی سطح پوست سر می‌شود، همچنین استفاده از شامپوهای ضد شوره که دارای ترکیبات ضد قارچ هستند، مانند شامپوهای حاوی کتوکونازول یا سلنیوم به بهبود شوره سر کمک می کند.

در موارد مقاوم شوره نیز از کپسول‌های خوراکی و مواد موضعی که خاصیت ضد قارچ دارند استفاده می‌شود. روند درمان تا زمانی ادامه می‌یابد که جنس چربی پوست تغییر کند؛ بنابراین ممکن است این زمان از چند ماه تا چند سال طول بکشد. همچنین در مواردی که قارچ‌های سطح پوست نسبت به مواد ضد قارچ موجود در شامپوی خاصی مقاوم شده باشند، باید نوع شامپو را تعویض کرد.

دیدگاهتان را بنویسید