چگونه روتین مراقبت از پوست خود را بسازیم؟

چگونه روتین مراقبت از پوست خود را بسازیم؟

داشتن پوست زیبا صرفاً ژنتیکی نیست، در واقع روتین روزانه شما بر آنچه در آینه می‌بینید، تأثیر زیادی می‌گزارد. اما با توجه به نوع محصولاتی که مطالعه کرده‌اید و یا پزشکان پیشنهاد داده‌اند، نظرات متفاوتی در رابطه با هر یک از این موارد وجو دارد، از مرطوب کردن پوست گرفته تا محافطت پوستتان در برابر اشعه آفتاب. در نهایت، مراقبت از پوست شما صرفاً شخصی است. در ادامه آن چه که باید برای دسته‌بندی کردن این ابهامات بدانید، آورده شده‌است.

نکاتی درباره مراقبت از پوست قبل از شروع کار

سه مرحله اصلی

به روتین مراقبت از پوست خود مانند سه مرحله اصلی فکر کنید:

  • پاکسازی – شستشوی صورت خود.
  • ترمیم کننده و تصحیح کننده – متعادل کننده پوست.
  • مرطوب کننده – مرطوب و نرم کردن پوست

هدف از هر روتین مراقبت از پوست، تنظیم و یا عیب‌یابی چهره شما است تا به بهترین حالت عمل کند.  Kristina Holey متخصص مراقبت از پوست در سان فرانسیسکو می‌گوید: “روتین‌های زیبایی فرصتی هستند برای مشاهده تغییرات در درون خود.” همانطور که پوست شما با افزایش سن نیاز به تغییراتی دارد، محصولات شما نیز چنین خواهد شد. با این حال، او اضافه می کند، “این به معنای ایجاد کمال نیست.” اجازه دهید این سه مرحله به روتین روزانه شما تبدیل شده تا پوست شما را تقویت و بخشی از امور روزانه شما شود.

زمانی را صرف آن کنید

دکتر راشل نظریان‌، متخصص پوست گروه پوست Schweiger می‌گوید: پیشینه‌ی علم محصولات مراقبت از پوست بسیار طولانی بوده، اما هنوز نتایج دقیقی برای رفع آن وجود ندارد – دستیابی به نتایج مطلوب زمان بر است. به طور کلی، هدف این است که حداقل یک بار یا دو بار در روز از یک محصول استفاده کنید تا متوجه تغییرات ایجاد شده، شوید.

نکته: محصولات مراقبت از پوست را به ترتیب قوام استفاده کنید. به عنوان مثال، پاک کننده، تونر (در صورت استفاده از آن)، سرم، و سپس مرطوب کننده.

پاکسازی صورتپاکسازی پوست

دکتر کارلوس چارلز، متخصص پوست می گوید:  شستن صورت اساسی ترین و اصلی ترین مرحله هر روتین مراقبت از پوست است. “هر روزه پوست ما با آلودگی های محیطی، خاک و سایر عوامل در تماس است که باید به آرامی از بین بروند.” برای جلوگیری از  گرفتگی منافذ، کدری و آکنه، دو بار در روز، صبح و شب بشویید.

پاک کننده صورت مناسب خود را پیدا کنید

فرمول مناسب بدون از بین بردن روغن‌های اساسی و سالم، پوست شما را پاک می کند. با استفاده از اسکراب های لایه برداری آن را آسان کنید (هفته‌ای یک بار) و از اسکراب‌هایی که پوست گردوی خرد شده یا مواد ساینده دارند جلوگیری کنید.

 

 

آنچه برای پاکسازی روزمره، باید جستجو کنید:

پاک کننده مناسب ان.اع پوست

Non-comedogenic دقیقاً چیست؟

این اصطلاح اغلب در برچسب‌های محصول قابل مشاهده است و توسط متخصصان مراقبت از پوست استفاده‌ می‌شود، اما همیشه به زبان ساده و واضح تعریف نشده‌است. یک توضیح سریع در اینجا آورده شده‌است: اگر  محصولی ادعا می‌کند Non-comedogenic است، این بدان معنی است که نباید منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه شود، چه با مسدود کردن پوست، مسدود کردن غدد یا تحریک فولیکول مو.  با این حال این ادعا توسط F.D.A تنظیم نشده‌است و بسیاری از شرکت‌ها به طور شخصی آزمایش‌هایی برای تعیین  comedogenic بودن و یا نبودن محصولات خود انجام می‌دهند. (برخی از ترکیبات شناخته شده comedogenic روغن نارگیل و کره کاکائو هستند.) به طور معمول‌، هر چه از مواد تشکیل دهنده کمتری تشکیل شده باشد‌، تعیین اینکه آیا این امر باعث بروز هرگونه واکنشی می شود‌، آسان تر است.

ترمیم کننده و تصحیح کننده

 نحوه استفاده از تونر

برای بسیاری از افراد، کلمه “تونر” به یاد آورنده قابض‌های دهه 80 است. دکتر نظریان می‌گوید: “این محصول مبتنی بر الکل بود که برای خشک‌کردن پوست‌های چرب و از بین‌بردن هر گونه آلودگی پس از پاکسازی استفاده می‌شد. گرچه محصولات امروز تکامل یافته اند. به آنها به عنوان مکمل فکر کنید – این مایعات سبک یک ماده اضافی از مواد مغذی را به شما ارائه می‌دهند و به جذب سایر محصولات موجود در روتین مراقبت از پوست شما کمک می کنند، در حالی که  چهره شما را نیز متعادل می‌کنند. جردانا متیولی، متخصص زیبایی در شهر نیویورک می‌گوید: اکثر متخصصان، تونر را اختیاری می‌دانند و این می تواند راهی مناسب باشد برای اضافه کردن مواد خاصی که ممکن است در محصولات دیگر خود نداشته باشید. اگر شما زمان و تمایل لازم را دارید، در اینجا برخی از بهترین ترکیبات موجود آورده شده است:

هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا برای از بین بردن سلولهای مرده پوستی که می‌توانند منافذ پوست را مهار کنند، پوست آسیب‌دیده در برابر آفتاب را بهبود بخشیده و میزان کدری و لکه‌های پوستی را به حداقل می‌رسانند.

  • اسید هیالورونیک برای تقویت رطوبت و حجم دهی به پوست برای از بین بردن خطوط ظریف صورت.
  • گلاب و چای سبز  برای آرام کردن سوزش و کاهش قرمزی با خاصیت ضد التهابی.
  • ویتامین E و C برای مقابله روزانه با رادیکالهای آزادی که می توانند پوست شما را پیر کنند.

تونر چیست؟

متیولی می‌گوید: “باید تونرها را بعد از پاکسازی و قبل از  استفاده هر چیز دیگری اعمال کنید.” روش سنتی این است که یک پنبه را آغشته کرده و آن را بر روی صورت خود بزنید. اما، همانطور که متیولی خاطر نشان می‌کند، “مواد زیادی را از این طریق اصراف می کنید”

نکته: ”بهترین گزینه استفاده از تونر با دست‌های تمیز است. کافی است چند قطره را در کف دست خود ریخته و اعمال کنید. بیشتر محصولات می‌توانند دو بار (صبح و شب) استفاده شوند، اما ممکن است بخواهید از آن‌هایی که اسیدهای چرب کننده دارند فقط در شب یا  روز استفاده کنید.

درمان با سرم

به سادگی مصرف کنید، سرم‌ها متحدین قدرتمند پوست هستند. این اکسیرها با دوزهای متمرکز از ترکیبات فعال، می‌توانند بسیاری از موارد را کاهش دهند‌، از لکه‌های تیره گرفته تا چروک. متیولی می‌گوید: “حتی اگر مشکل خاصی ندارید هم باید صبح ها از یک سرم آنتی اکسیدان عمومی برای محافظت از آسیب‌های روزانه استفاده کنید”. در حالی که “گزینه‌های بی‌حد و حصر” برای مواد تشکیل دهنده وجود دارد. برای رسیدگی به مسائل خاص، به دنبال این محصولات باشید:

اسید هیالورونیک برای تقویت رطوبت و استحکام لایه بیرونی پوست و جلوگیری از کاهش رطوبت پوست شما.

استفاده مداوم از ویتامین C برای کمک به درخشان‌تر شدن پوست و کاهش لکه‌های تیره با.

رتینول، ویتامین B3، پپتیدها برای تحریک تولید کلاژن و الاستین، پروتئین‌هایی در بدن که به جلوگیری از ایجاد خطوط و خستگی پوست کمک می‌کنند.

سولفور کلوئیدی، نیاسین آمید برای کاهش قرمزی و تحریک از طریق کاهش التهاب و بهبود آکنه با اثرات ضد میکروبی خود.

نکات مفید

اگر پوست شما مشکلات زیادی دارد، ممکن است بخواهید از چندین فرمول استفاده کنید. متیولی می‌گوید: “من توصیه می‌کنم مناطق مختلف را با محصولات مختلف درمان کنید.” “شاید شما یک سرم ویتامین C را در تمام طول استفاده کنید اما بعد از آن فقط برای چند مورد از هیپرپیگمانتاسیون استفاده کنید.” فقط کافی است هر گونه ترکیبی را که توسط متخصص پوست و مو توصیه می شود را انجام دهید تا از واکنش‌های احتمالی خودداری کنید.

برای صرفه‌جویی در وقت، سعی نکنید یک سرم را در مرطوب کننده خود مخلوط کنید. دکتر نظریان می‌گوید: “این توانایی سرم را در جذب موثر کاهش می‌دهد.” “محصولات باید یکی یکی استفاده شوند.”

همه سرم‌ها به یک اندازه استفاده نمی‌شوند. دکتر نظریان می‌گوید: “دوز مصرف آن با مواد تشکیل دهنده تغییر می‌کند.” متیولی می‌گوید: “مصرف آنتی اکسیدان‌ها را در صبح ترجیح می دهم زیرا حفاظت بیشتری را در برابر محیط زیست به شما می دهد و بیشتر ما از ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده نمی‌کنیم.” با این حال، مصرف بعضی از مواد خاص در شب مناسب‌تر است. به عنوان مثال: “رتینولها ضد آفتاب نیستند و در صورت استفاده در روز از بین می‌روند”. دستورالعمل‌های نوشته شده شده  بر روی برچسب را با دقت بخوانید.

مرطوب کنند صورتمرطوب کننده

اساسی‌ترین کار یک مرطوب کننده، آبرسانی و نرم کردن پوست است. دکتر چارلز توضیح می‌دهد: “اساساً، مرطوب کننده‌ها به جلوگیری از کاهش آب از طریق لایه‌های بیرونی پوست کمک می‌کنند.” همچنین روغن‌های طبیعی و سایر بلوک‌های ساختاری موجود در پوست مانند سرامیدها را تکمیل می‌کنند. دکتر نظریان تأکید می‌کند: “پوست به طور طبیعی توانایی حفظ رطوبت را از دست می‌دهد.” و فعالیت‌های روزانه مانند شستشو می‌تواند باعث از دست‌رفتن  هیدراتورهای طبیعی از سطح شود. “

چگونه یک مرطوب کننده انتخاب کنیم

متیولی می‌گوید: “همه ما به مرطوبت کننده نیاز داریم، اما بافت مرطوب کننده شما بسته به نوع پوست شما متفاوت خواهد بود.” این برگه تقلب خود را، با تقدیر از دکتر نظریان، در نظر بگیرید.

تفاوت بین کرم روز و شب

کرم‌هایی که صبح‌ها استفاده می کنید برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب‌های محیطی است که هنگام خروج از خانه با آنها روبرو می‌شوید – اکثر آن‌ها حاوی آنتی اکسیدان هستند تا رادیکال‌های آزاد مبتنی بر آلودگی را به حداقل برسانند و یا حاوی ضد آفتاب هستند تا شما را از اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند.  معمولاً از غلظت کمی برخوردارند. از طرف دیگر کرم‌های شبانه بر روی ترمیم هرگونه آسیب که ممکن است نوسط عناصری مانند رتینول برداشته شود تمرکز می‌کنند مانند گردش خون سلولی و مقابله با لکه‌های تیره. این کرم‌ها همچنین سطح رطوبت را  با مواد نرم کننده‌ای که غالباً بافت غلیظی ایجاد می کنند، تنظیم می کنند. به خصوص به هنگام شب که به طور طبیعی سطح رطوبت پوست پایین می‌آید.

کرم چشم

آیا می‌توان بدون کرم چشم زنده ماند؟ کاملا. اما، اگر ییماری خاصی دارید – مانند افزایش فشار خون، خشکی یا پف اطراف چشم- ممکن است بخواهید یک مورد را امتحان کنید. دکتر نظریان می‌گوید: “پوست اطراف چشم کاملاً نازک و لطیف است و نسبت به سایر مناطق به مواد تحریک‌کننده واکنش نشان می‌دهد.” “بنابراین، متخصصان پوست معمولاً کرم چشم را توصیه می‌کنند که حساسیت بالقوه را در نظر می‌گیرد و غلظت قابل تحمل بیشتری از مواد فعال دارد.”

متیولی می‌گوید: در مورد پف و التهاب دور چشم؛ کافئین، پپتیدها و اسید هیالورونیک می‌توانند تسکین دهنده باشند. وی می‌گوید: “حلقه های تیره می‌تواند ناشی از رگ‌های مرئی یا تغییر رنگ واقعی در رنگدانه های تیره پوست باشد.” “به دنبال مواد درخشان کننده مانند ویتامین C، اسید کوجیک و نیاسین آمید باشید.” نکته: برای جلوگیری از هرگونه سوزش چشم، آن را  از رتینول های قوی (که می تواند لک و ایجاد قرمزی شود) پاک کنید.

از ضد آفتاب استفاده کنید

همه کارشناسانی که با آنها مشورت کردیم به اتفاق آراء در مورد یک چیز توافق کردند: اینکه ضد آفتاب، مهمترین محصول مراقبت از پوست است. دکتر چارلز خاطر نشان می‌کند: “این به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست سالانه شما” از اهمیت ویژه ای برخوردار است. “استفاده روزانه و مداوم از ضد آفتاب به جلوگیری از ایجاد خطوط و چین و چروک، عیوب بافتی و ایجاد تغییر در منافذ با گذشت زمان، کمک می‌کند. مهمتر از همه، استفاده روزانه از ضد آفتاب می‌تواند به جلوگیری از ایجاد برخی سرطان‌های پوستی کمک کند. “

رمزگشایی فرمول‌های ضد آفتاب

بحث‌های زیادی درمورد انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب برای چهره شما وجود دارد. دو نوع مواد تشکیل‌دهنده در فرمول ضد آفتاب وجود دارد:

مواد شیمیایی مانند اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات که برای خنثی‌کردن آسیب‌های ناشی از نور ماوراء بنفش در پوست شما جذب می‌شوند.

موافقان:

سبک، کاربردی آسان و شفاف بر روی پوست.

مخالفان:

می تواند باعث تحریک و ایجاد واکنش در پوست حساس شود.

برخی از مواد تشکیل دهنده مانند اکسی بنزون ​​نگرانی های بهداشتی را مطرح کرده و دارای درجه خطر بالا در پایگاه داده‌های زیبایی پوست گروه کار محیطی هستند.

 

ترکیبات فیزیکی مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی که در سطح پوست شما قرار دارند برای منحرف شدن یا جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش به بدن شما.

موافقان:

خطر تحریک یا عوارض سلامتی بسیار کمی وجود دارد.

مخالفان:

اغلب یک رنگ سفید یا مایل به خاکستری روی پوست ایجاد می کند‌، به خصوص در افرادی که رنگ پوست تیره دارند.

دکتر چارلز می‌گوید: “من معمولاً از استفاده از کرم های ضد آفتابی که حاوی ترکیبی از عناصر فیزیکی و شیمیایی هستند، دفاع می‌کنم.” “این‌ها از هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می‌کند و به‌طور معمول هیچ اثر قابل مشاهده‌ای ایجاد نمی‌کند.”

برنامه ضد آفتاب 101

به گفته دکتر نظریان، این را  قانون خود در نظر بگیرید: “30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید و حداقل هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنید. کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی باید به طور مستقیم بر روی پوست تمیز اعمال شود، در حالی که می‌توان به عنوان آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست از مسدود کننده‌های فیزیکی استفاده کرد، اما قبل از آرایش. حدود دو قاشق غذاخوری ضد آفتاب برای پوشاندن صورت و نواحی در معرض بدن مناسب است. منبع

دیدگاهتان را بنویسید