علل و درمان خطوط خنده (چین‌های نازولابیال)

علل و درمان خطوط خنده (چین‌های نازولابیال)

چین‌های نازولابیال خطوط تورفتگی در دو طرف دهان است که از لبه بینی تا گوشه‌های بیرونی دهان امتداد می‌یابد. به هنگام لبخند‌زدن این خطوط نمایان‌تر می‌شوند.
این چین‌ها همچنین با افزایش سن تمایل به عمیق‌تر شدن دارند. بعضی از افراد چین و چروک‌هایی در کنار این خطوط ایجاد می‌کنند که ممکن‌است در هنگام لبخند‌زدن بیشتر نمایان شود. این خطوط اغلب خطوط لبخند یا خط‌خنده نامیده می‌شوند.

چین های نازولابیالچین‌های نازولابیال (خط خنده) چیست؟

چین‌های نازولابیال اغلب به صورت خط لبخند یا خنده شناخته می‌شوند.
چین‌های نازولابیال خطوطی هستند که در هر دو طرف دهان قرار گرفته به هنگام لبخند‌زدن بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
به جز نوزادان و افرادی که صورت آنها به دلایل پزشکی فلج شده است، تقریباً همه افراد دارای چین‌های نازولابیال هستند.
چین‌هایی که از قیمت‌های متراکم بافت فیبری و ماهیچه‌ای ساخته شده‌اند، با افزایش سن نمایان‌تر می‌شوند.
با لاغر و افتاده‌تر شدن پوست، بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که چین خوردگی نازولابیال آنها قابل توجه‌تر می‌شود.

علل پیدایش خطوط خنده

چین‌های نازولابیال یک بخش طبیعی از آناتومی بدن انسان است نه یک بیماری و یا علائمی از کهولت سن. با این حال، با افزایش سن این چین‌ها ممکن است عمیق‌تر و افتاده‌تر شود.
با افزایش سن، در برخی افراد خطوطی در کنار خطوط خنده نیز ایجاد می‌شود. در برخی دیگر خط‌هایی ایجاد می‌شوند که به سمت چانه امتداد دارند، که بعضی اوقات به آن‌ها خطوط ماریتونت گفته می‌شود.

خطوط خنده به دلایل مختلفی عمیق‌تر می‌شود. از جمله:

• قرار گرفتن در معرض آفتاب، که به پوست آسیب می‌رساند و باعث ایجاد چین و چروک و تغییر در بافت می‌شود.
• از بین رفتن کلاژن با افزایش سن، باعث می‌شود پوست ضعیف و لاغرتر به نظر برسد.
• از دست دادن چربی، که می‌تواند گونه‌ها و مناطق اطراف آن را افتاده‌تر به نظر برساند.
با افزایش سن پوست، حالات صورت می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک‌های عمیق‌تر شود. همان‌طور که اخم کردن مکرر می‌تواند باعث ایجاد خطوط در نزدیکی ابرو شود، لبخند زدن می‌تواند چین‌های بینی را عمیق‌تر کند.

عوامل دیگری که در پیری پوست نقش موثر دارند، عبارتند از:

• سیگار کشیدن
• قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های محیط زیست
• کاهش سریع وزن یا نوسانات مکرر در وزن

درمان خطوط خنده

چین‌های نازولابیال (خطوط خنده) یک مسئله زیبایی است اما ریسکی را برای سلامتی ایجاد نکرده و لزوماً نیازی به درمان ندارد.
برخی از افرادی که متوجه عمیق‌تر شدن این چین‌ها می‌شوند، ترجیح می‌دهند آن‌ها را از بین ببرند. برخی از درمان‌های زیبایی می‌تواند ظاهر این خطوط را کاهش دهد یا آنها را از بین ببرد.

روش‌های درمان خطوط خنده شامل موارد زیر است:

پرکننده‌های پوستی و یا فیلر ها
خطوط نازولابیال

پرکننده‌های پوستی ایمپلنت‌هایی هستند که دقیقاً زیر پوست قرار می‌گیرند که می‌توانند با بالا آوردن پوست باعث کاهش چین و چروک شوند.

پزشک می‌تواند پرکننده‌های پوستی را دقیقاً در زیر پوست در ناحیه نازولابیال و یا ناحیه فوقانی گونه اعمال کند تا گونه‌ها لیفت شوند. این تزریق باعث می‌شود تا چین‌های بینی به صورت کمتر قابل توجه باشد. این عمل می‌تواند در مطب پزشک انجام شود.
پرکننده‌ها نمی‌توانند خطوط خنده را از بین ببرند، اما می‌توانند آنها را برجسته‌تر نشان دهند. همچنین می‌توان از آنها برای کمک به حجیم و جوان تر دیده شدن پوست اطراف این خطوط استفاده کرد.
همچنین پزشکان می‌توانند چربی را در ناحیه خطوط برای کاهش ظهور آنها تزریق کنند. چربی از ناحیه دیگری از بدن گرفته‌شده و برای پر کردن ناحیه تزریق استفاده می‌شود، همانند پرکننده‌های پوستی (فیلرهای پوستی).

درمان‌های بازسازی پوست

برخی از درمان‌های بازسازی پوست می‌توانند باعث جوان تر به نظر آمدن پوست اطراف خطوط خنده شوند. به عنوان مثال، بازسازی پوست با لیزر می‌تواند ظاهر زخم ها و لکه‌های سنی را کاهش دهد.
Microdermabrasion لایه برداری عمیقی را ایجاد می‌کند که باعث جوانتر و ضخیم تر شدن پوست می‌شود. این روش‌های درمانی می‌توانند به جبران نمودن خطوط خنده کمک کنند، اما باعث از بین رفتن این خطوط نمی‌شوند.

عمل جراحی

پزشک می‌تواند با استفاده از جراحی ساب سیژن، ظاهر خطوط خنده را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
این روش به طور معمول برای درمان زخم‌ها و علائم آکنه استفاده می‌شود، اما ممکن است به کاهش خطوط خنده نیز کمک کند.
در طول جراحی ساب ویژن، پزشک از سوزن برای شکستن بافت استفاده می‌کند. این عمل می‌تواند به بازسازی ناحیه اطراف چین‌های بینی کمک کند، عمق چین‌ها را کاهش داده و پوست اطراف آن جوان‌تر به نظر برسد.
روش درمانی دیگر Excision نام دارد. این روش شامل برداشتن پوست آسیب دیده و تلاش برای تغییر شکل مجدد محیط اطراف است. این رویکرد نیاز به استفاده از جراحی دارد اما می‌تواند نتایج چشمگیر‌تری داشته باشد.

درمان‌های تجربی

پزشکان بطور مداوم استراتژی‌های جدیدی را برای کاهش ظهور خطوط خنده بدون جراحی، مورد آزمون قرار می‌دهند.
یکی از این روش‌ها استفاده از عامل رشد است، ماده شیمیایی که رشد سلول را تحریک می‌کند. مطالعه‌ای در سال 2015، تزریق کنسانتره فاکتور رشد را در 80 فرد مبتلا به چین نازولابیال مورد ارزیابی قرار داد.
محققان به این نتیجه رسیدند که این روش درمانی گزینه‌ای مطمئن و بالقوه مؤثر است.

تمرین‌های مناسب برای کاهش خطوط خنده

ماهیچه‌های صورت درست مانند هر گروه دیگری از ماهیچه‌ها قابل تحریک هستند. عضلات قوی صورت کنترل حالت‌های چهره را آسان‌تر می‌کند. همانطور که ممکن است شکم ورزش داده شده کمتر افتاده به نظر برسد، صورت تمرین داده شده ممکن است سفت تر به نظر برسد.
در‌حالی که لبخند‌زدن مکرر می‌تواند چین‌های نازولابیال را عمیق‌تر کند، فرد نباید سعی‌کند از لبخند خودداری کند. خنده و لبخند تأثیرات مثبتی بر سلامت روان فرد دارد و از نشانه‌های مهم اجتماعی است.
برخی از افراد ادعا می‌کنند که ورزش صورت می‌تواند عضلات اطراف خطوط خنده را تقویت کند و به طور بالقوه علائم ظهور آن را کاهش می‌دهد.
تحقیقات علمی خیلی کمی در مورد اثربخشی این تمرینات وجود دارد، اما این تمرینات مضر نیستند. هرکسی که مایل است آنها را امتحان کند، می‌تواند با خیال راحت این کار را انجام دهد و ممکن است آنها را سودمند بداند.

تمرینای لازم جهت درمان خطوط خنده شامل موارد زیر است:

• غنچه‌کردن لب‌ها در یک حرکت به سمت بالا، همانند بوسیدن سقف. به مدت 15 ثانیه نگه داشته و 4-5 بار تکرار کنید.
• لب‌ها را غنچه کرده و سپس گوشه‌های دهان را بیرون بکشید. به مدت 15 ثانیه نگه دارید و 4-5 بار تکرار کنید.
• با کمی باز کردن دهان، گوشه‌های آن را با هر دو انگشت کوچک بکشید و گوشه‌های دهان را از هم جدا کنید. به مدت 2-3 ثانیه نگه دارید و 25 تا 50 بار تکرار کنید.
فرد می‌تواند هر روز این تمرینات را انجام دهد.

پیشگیری

هیچ روشی برای پیش‌گیری از ایجاد خطوط خنده وجود ندارد – حتی کودکان هنگام لبخند‌زدن آنها را دارند.
کسانی که مایل به جلوگیری از عمیق‌تر و مشخص‌تر شدن آن‌ها هستند، باید از ضد آفتاب استفاده کرده و صورت خود را از آفتاب محافظت کنند. این می‌تواند آسیب پرتوهای UV مضر خورشید را کند کند.
هیچ روش مبتنی بر تحقیقات دیگری برای جلوگیری از ایجاد خطوط خنده وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

خطوط خنده بخشی طبیعی از صورت است، نه نقص. اگرچه آنها می‌توانند با گذشت زمان و یا لبخند زدن رشد کرده و یا عمیق شوند، هیچ نیازی به پزشک برای درمان آنها وجود ندارد.
افرادی که از خط خنده خود ناراحت هستند، باید به یک جراح پلاستیک ماهر یا پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنند.
درمان صحیح به بسیاری از عوامل شخصی بستگی دارد و آنچه ممکن است برای یک شخص مفید نباشد شاید برای دیگری مؤثر باشد. منبع

دیدگاهتان را بنویسید