تفاوت ضد آفتاب‌ شیمیایی و معدنی!

mineral vs chemicalتفاوت ضد آفتاب‌ شیمیایی و معدنی

بسیاری از ما عاشق گذراندن روز خود در زیر نور خورشید هستیم. متأسفانه، آفتاب می‌تواند به صورت سوختگی، تاول و حتی سرطان، به پوست ما آسیب برساند.
طبق اعلام آکادمی پوست و پوست آمریکا(AAD)، سرطان پوست شایعترین نوع سرطان در ایالات متحده است و بر اساس گزارش بنیاد سرطان پوست، تقریباً 20 آمریکایی در هرماه بر اثر ملانوما – خطرناکترین شکل سرطان پوست، جان خود را از دست می‌دهند. اصلی‌ترین علت این بیماری، قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش طبیعی و مصنوعی (UV) می‌باشد، همان نوری که از تختهای برنزه‌کننده و اشعه خورشید می‌گیرید.
خوشبختانه، شما ممکن است با قرار دادن کرم ضد آفتاب به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست روزانه خود، اثرات منفی قرار گرفتن در معرض آفتاب را کاهش دهید. مطالعه منتشر شده در سپتامبر سال 2018 در  AMA Dermatology نشان داد که استفاده منظم از ضد آفتاب در سنین جوانی به شدت با کاهش خطر ملانوما همراه است. به طور مشابه‌، یک مطالعه طولانی مدت که در ژورنال انکولوژی بالینی منتشر شده‌است، نشان می‌دهد که استفاده منظم از ضد آفتاب ممکن است از وقوع ملانوما در بزرگسالان جلوگیری کند.
گفته می‌شود، همه ضد آفتاب‌ها به طور برابر تاثیر گزار نیستند. دو نوع اصلی وجود دارد – شیمیایی و معدنی – و هر نوع جوانب مثبت و منفی خود را دارد. در اینجا آنچه شما باید بدانید آورده شده‌است.
عملکرد ضد آفتاب های شیمیایی و معدنی
کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی و معدنی پوست شما را از اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش خورشید به روش‌های بسیار مختلفی محافظت می‌کنند.
Jennifer L. MacGregor ، MD ، متخصص پوست و مو در مجله دانشگاه Union Square Laser می‌گوید: “ضد آفتاب معدنی شامل‌اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم، ذرات کوچکی هستند که روی سطح پوست می‌نشینند و از نظر جسمی مانع از نفوذ اشعه ماوراء بنفش در پوست می‌شوند.”. همچنین می‌توانید ضد آفتاب‌های معدنی را در صدر سایر محصولات مراقبت از پوست قرار دهید.
از طرف دیگر با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی، نور ماوراء بنفش به پوست نفوذ می‌کند. پس از جذب شدن نور به پوست، مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب (اکسی بنزن، آووبنزون، اکتیسالات، اکتوکریلن، هموسالات و اکتینوکسات) یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند که در آن نور UV به گرما تبدیل می‌شود و گرما از بین می‌رود.

کرم ضد آفتاب معدنی در مقابل شیمیایی: استفاده از کدام یک امن‌تر است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که محصولات ضد آفتاب را تنظیم می‌کند، هیچ کدام از انواع ضد آفتاب را ناامن اعلام نکرده است. اما از تاریخ 21 فوریه 2019، FDA قانونی را برای به روزرسانی الزامات نظارتی محصولات ضد آفتابی که در ایالات متحده فروخته می‌شوند، پیشنهاد کرده است.
به عنوان بخشی از این قانون پیشنهادی، FDA خواستار اطلاعات ایمنی اضافی در مورد 12 ماده فعال موجود درضد آفتاب‌های شیمیایی، می‌باشد: اکسی بنزون‌، آووبنزون‌، اکتیسالات‌، اکتوکریلن‌، هموسالات و اکتینوکسات است.

آزمایش بالینی تصادفی کوچکی که در ماه مه سال 2019 در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد‌، نشان می‌دهد که چهار ماده شیمیایی ضد آفتاب (آووبنزون، اکسی بنزن، اکتوکریلن و اگزسول) در سطح قابل توجهی بیشتر از 0.5 نانوگرم در میلی لیتر در جریان خون جذب می‌شوند .این بسیار بالاتر از مقداری است که FDA به داروهای موضعی برای انجام مطالعات ایمنی برای تعیین اثرات سمی احتمالی نیاز دارد.
اگرچه نویسندگان مطالعه می‌گویند که این نتایج نیاز به تحقیقات بیشتر دارد، اما آنها همچنین می‌گویند که یافته‌های آنها نشانگر خطرناک بودن ضد آفتاب نیست. علاوه بر این، خطرات بهداشتی شناخته شده‌ی مجاورت در معرض آفتاب از خطر بالقوه جذب مواد شیمیایی ضد آفتاب بیشتر است.
با این حال، کارگروه محیط زیست (EWG) توصیه می‌کند که از ضد آفتاب های شیمیایی با اکسی بنزون اجتناب کنید‌، زیرا این نگرانی وجود دارد که ممکن است این ماده باعث اختلال در هورمون‌ها و ایجاد واکنش آلرژیک در پوست شود.

دکتر مک گرگور همچنین از استفاده از ضد آفتاب‌های شیمیایی هنگام شنا در اقیانوس هشدار می‌دهد. یک بررسی که در ژانویه سال 2019 در ژورنال آکادمی پوست آمریکا منتشر شد‌، نشان می‌دهد که ترکیبات ضد آفتاب شیمیایی مانند اکسی بنزون ممکن است باعث آسیب‌رساندن به صخره‌های مرجانی شود.
در همین حال‌، مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب‌های معدنی – اکسید روی و اکسید تیتانیوم – به طور کلی توسط FDA ، ایمن و موثر شناخته شده‌اند.

انواع ضد آفتابجوانب مثبت و منفی ضد‌آفتاب‌ شیمیایی و معدنی

نقاط مثبت استفاده از ضد آفتاب شیمیایی

کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی سریع و آسان قابل استفاده هستند و برخلاف ضد آفتاب‌های معدنی‌، لایه‌ی سفید رنگی روی پوست به جای نمی‌گذارند. علاوه بر این، ضد آفتاب‌های شیمیایی از نظر آماری در آزمایشات بررسی میزان محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش، بهتر عمل می‌کنند.

نقاط منفی استفاده از ضد آفتاب شیمیایی

کرم‌های ضد آفتاب ممکن است باعث ایجاد واکنش پوستی در افراد خاص شود. پلوچ می‌گوید: ضد آفتاب‌های شیمیایی می‌توانند در افراد دارای پوست حساس واکنش آلرژیکی ایجاد کنند و ملاسما و روزاسه را بدتر کنند. طبق گفتهAAD ، ملاسما یک بیماری پوستی شایع است که منجر به ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در صورت، ساعد و گردن می‌شود، در حالی که روزاسه باعث ایجاد لکه‌های قرمز و جوش‌های کوچک روی گونه‌ها، بینی و پیشانی می‌شود.

نقاط مثبت استفاده از ضد آفتاب معدنی

دو ماده رایج در ضد آفتاب‌های معدنی، دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید روی، تنها مواد ضد آفتابی هستند که به طور کلی توسط FDA ایمن و موثر شناخته می‌شوند‌. پلچ می‌گوید: “[ضد آفتاب‌های معدنی] برای افرادی که نگران قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی هستند‌، بسیار ایمن‌تر هستند.
کرم‌های ضد آفتاب معدنی همچنین برای کودکان‌، افراد دارای پوست حساس و افرادی که دارای ملاسما هستند ایده آل است. پلو توضیح می‌دهد: “گرمازدگی کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی می‌تواند ملاسما را تشدید کند.”
و برخلاف کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی‌، که به طور معمول 20 تا 30 دقیقه برای جذب پوست به طول می‌انجامد، ضدآفتاب‌های معدنی محافظت فوری ایجاد می‌کنند‌. ضدآفتاب معدنی همچنین می‌تواند بر روی آرایش و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده شود.

نقاط منفی استفاده از ضد آفتاب معدنی

از آنجا که کرم ضد آفتاب معدنی سنگین است و بر روی سطح پوست قرار دارد، ممکن است در افراد مستعد به ایجاد آکنه کمک کند. پلوش می‌گوید: “برای پوست مستعد به آکنه ممکن است ترکیبی از مواد معدنی و شیمیایی موثرتر باشد” در همین حال، مک گرگور محصولات ضد آفتاب ترکیبی را با مواد افزودنی ضد آکنه مانند نیاسین آمید توصیه می‌کند مانند EltaMD 46 UV Clear.
Ploch میگوید، همچنین استفاده از ضد آفتاب‌های معدنی سخت‌تر است و تمایل به ترک یک لایه‌ی سفید روی پوست (به لطف وجود دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی) دارند و نیاز به استفاده بیشتر از ضد آفتاب‌های شیمیایی وجود دارد.

با این وجود، کرم‌های ضد آفتاب معدنی در طی سالیان طولانی مورد استفاه قرار گرفته‌اند و گزینه‌هایی در بازار وجود دارد که چربی سفید روی پوست شما باقی نمی‌گذارد. مک گرگور می‌گوید:”از یک متخصص بخواهید و چند نفر را پیدا کنید تا کرمی که دوست دارید پیدا کنید.” او التا ام دی، آلاستین و اسدین را توصیه می‌کند .
بین این دو نوع، کرم‌های ضد آفتاب معدنی به طور کلی گزینه بهتر و سالم‌تری هستند.

پلچ می‌گوید: “من به بیمارانم می‌‌گویم که کرم‌های ضد آفتاب مانند مواد غذایی خانگی و سالم هستند، کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی مانند فست فود هستند.” کرم‌های ضد آفتاب معدنی به طور معمول مدت بیشتری طول می‌کشد تا جذب پوست شوند و نیاز به استفاده مکرر دارد، اما ممکن است برای استفاده طولانی مدت ایمن‌تر باشد.
گفته می‌شود، استفاده از هر نوع ضد آفتاب بهتر از هیچ کدام است. FDA توصیه می‌کند از ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنید (اینها شما را از هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند: UVA و (UVB با مقادیر SPF 15 یا بالاتر ، اطمینان حاصل کنید که حداقل هر دو ساعت یک بار آن را تمدید کنیم. منبع

دیدگاهتان را بنویسید